Got 0 bytes response, method=default Response decode error Abp Skworc odznaczony „Śląskim Szmaragdem”

Abp Skworc odznaczony „Śląskim Szmaragdem”

GRS 8593Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc został odznaczony „Śląskim Szmaragdem”. Wyróżnienie przyznaje diecezja katowicka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Abp Wiktor Skworc, ks. prof. Manfred Uglorz, Henryk Mercik oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zostali tegorocznymi laureatami „Śląskiego Szmaragdu”. Uroczyste wręczenie nagrody miało miejsce podczas gali zorganizowanej przez diecezją katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Laudację dla abp Wiktora Skworca wygłosił zwierzchnik kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, ks. bp Jerzy Samiec. - Abp Wiktor Skworc jest człowiekiem dialogu i pojednania. Już w trudnych latach osiemdziesiątych towarzyszył jako mediator w sporach między robotnikami, a pracownikami. Jako metropolita jest wielkim autorytetem dla wszystkich mieszkańców Śląska - mówił.

Bp Samiec podczas laudacji wspomniał o tym, że metropolita katowicki zawsze zauważa i docenia mniejszości wyznaniowe obecne na Śląsku. - Abp Wiktor Skworc otrzymuje „Śląski Szmaragd” za doskonałe rozumienie Śląska jako szmaragdu, swoistej mieszanki narodów, kultur, wyznań religijnych i, poprzez służbę duszpasterską, budowanie pojednania, szacunku i akceptacji. Kapituła pragnie docenić ekumeniczna otwartość i życzliwość metropolity katowickiego - powiedział laudator.

- Dziękuję za laudację. Za to powiedzenie co zrobiłem. A ja sobie uświadamiałem czego nie zrobiłem. Bo tak to zwykle jest, że tej aktywności towarzyszą również zaniedbania. Tak to w życiu człowieka bywa i trzeba być realistą - powiedział abp Skworc po otrzymaniu nagrody.

Hierarcha podziękował także bp Niemcowi oraz kapitule nagrody za wskazanie osób wyróżnionych. - W tym roku, w którym wspominamy przeszłość, ale równocześnie z pewną tęsknotą ekumeniczną patrzymy w przyszłość i spotykamy się, i modlimy o jedność, budujemy tez jedność wspólnoty społecznej… Budujmy jedność, budujmy wspólnotę prowadzeni Duchem Świętym. Niech Bóg błogosławi naszą przyszłość - dodał.

- W roku 500-lecia Reformacji patrzymy nie tylko w przyszłość, ale patrzymy też wokół siebie, by dostrzegać te ekumeniczne bogactwo, które jest wnoszone w dzisiejsze nasze życie - powiedział podczas gali bp Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

- To niezwykły pomysł, zmarłego już bp Tadeusza Szurmana, aby symbolem tej nagrody uczynić kamień szlachetny, który jest tym cenniejszy im więcej ma wtrąceń. To tak, jak nasza śląska ziemia, która od wieków przyjmowała tutaj przybyszów różnych kultur, narodowości, wyznań - powiedział prof. Jerzy Buzek, laureat pierwszej edycji nagrody.

„Śląski Szmaragd” jest wyróżnieniem przyznawanym wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej. Pierwsza edycja nagrody sięga roku 2004, kiedy to otrzymał ją abp Damian Zimoń oraz prof. Jerzy Buzek.