Got 0 bytes response, method=default Response decode error Wręczenie stypendiów zdolnej młodzieży

katedra

Wręczenie stypendiów zdolnej młodzieży

367232 jcLl IMG 9405 28Metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc wręczył we wtorkowe popołudnie dyplomy zdolnej, a niezamożnej młodzieży, która otrzymała stypendium z Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka.

 

Od 100 do 300 zł miesięcznie wynosi stypendium przyznawane przez Fundusz Stypendialny im. bł. ks. Emila Szramka. Jest ono przyznawane zdolnej, a niezamożnej młodzieży z archidiecezji katowickiej. We wtorkowe popołudnie dyplomy stypendialne wręczył w kościele mariackim w Katowicach abp Wiktor Skworc 72 młodym osobom, które będą korzystały przez najbliższy rok z Funduszu.

- 13 czerwca każdego roku jest świętem wszystkich stypendystów z racji rocznicy beatyfikacji 108 męczenników II Wojny Światowej w tym ks. Emila Szramka – mówił ks. Robert Kaczmarek z Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach. – Dzisiaj chciałbym szczególnie podziękować Księdzu Arcybiskupowi za dwie rzeczy: za troskę duchową i troskę materialną. Bo to właśnie dzięki Księdzu Arcybiskupowi nie brakuje pieniędzy, by nimi obdarować tych młodych ludzi, którzy pięknie te środki wykorzystują, by się rozwijać dzięki temu pomysłowi kolekt z bierzmowań, które są na ten cel przeznaczane – dodał.

- Możemy powiedzieć, że ten Fundusz Stypendialny to jest żywy pomnik bł. ks. Emila Szramka (…). Ten Fundusz to sygnał, że Kościołowi na was zależy, że materialnie wspiera wasz rozwój. Człowiek naturalnie rozwija się, zdobywa wiedzę, wykształcenie i właśnie to stypendium, które otrzymujecie ma temu służyć. Więc pozostaje mi prosić, abyście te stypendium dobrze wykorzystali – mówił metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc.

Zachęcając młodzież do pracy nad własnym rozwojem życzył im, by w ich życiu dokonywał się cud Nazaretu. – Ten cud Nazaretu polega na tym, że gdy dwunastoletni Chrystus wrócił z Jerozolimy to wzrastał w mądrości i łasce u Boga i u ludzi. I ja wam życzę, abyście wzrastali w mądrości (…), żebyście mieli zawsze te środki, które są potrzebne do tego by człowiek mógł się kształcić. Abyście zdobywając wiedzę także zdobywali mądrość – mówił zwracając się do młodzieży zebranej w kościele.

W kościele mariackim w Katowicach gościł także ks. Michał Borda Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, który przyjechał zobaczyć jak działa Fundusz Stypendialny.

Metropolita katowicki pobłogosławił także koronę dla Matki Bożej, która jest darem stypendystów. – Matko Boża Fatimska dzisiaj stajemy przed Tobą my, stypendyści Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka wdzięczni za Twoja macierzyńską opiekę (…), świętujemy w Tobie miłosierne dzieła Boga, który nigdy nie przestaje pochylać się nad ludzkością (…). Przyjmij dzisiaj akt zawierzenia, którego dzisiaj dokonujemy przed Twoim wizerunkiem – modlili się stypendyści w kościele mariackim. – Myślę, że tę koronę można uzupełniać przez wasze szlachetne czyny – powiedział abp Skworc po nałożeniu nowej korony na figurę Matki Bożej.

Fundusz Stypendialny im. bł. ks. Emila Szramka służy podnoszeniu i wyrównywaniu szans edukacyjnych młodzieży szczególnie uzdolnionej z terenu Archidiecezji Katowickiej. Jest przeznaczony dla młodzieży z ostatniej klasy gimnazjum, wszystkich klas liceum oraz pierwszego roku studiów. Celem Funduszu jest także upowszechnianie wśród rodziców, którzy osiągają niskie dochody świadomości, że dobre wykształcenie jest darem miłości, jaki mogą i powinni dać swoim dzieciom, a skorzystanie przy tym z pomocy finansowej z zewnątrz nie jest niczym upokarzającym, lecz stanowi powszechną na całym świecie praktykę. Co miesiąc na cele Funduszu przeznaczane jest ponad 15 tys. złotych.

ks.sk

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media