Got 0 bytes response, method=default Response decode error Jubileusz 20-lecia Domu Księży Emerytów

Jubileusz 20-lecia Domu Księży Emerytów

20LDSJ 7105Pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca w kaplicy św. Józefa w Domu Księży Emerytów Archidiecezji Katowickiej odprawiono uroczystą Eucharystię z okazji jubileuszu 20-lecia poświęcenia Domu.

Metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej liturgii w trakcie której dziękowano za 20 lat poświęcenia Domu św. Józefa w Katowicach. Wraz z nim przy ołtarzu zgromadzili się mieszkańcy Domu Księży Emerytów, obecny, jak i byli dyrektorzy placówki oraz abp senior Damian Zimoń i bp Marek Szkudło.

- 21 czerwca mija 20 rocznica poświęcenia kaplicy tego domu, miejsca szczególnego, które stanowi niejako pomnik kapłaństwa, gdzie swoją jesień życia mogą godnie przeżywać księża seniorzy naszej archidiecezji - powiedział wprowadzając do Eucharystii ks. Grzegorz Hawel, dyrektor Domu Księży Emerytów. Witając wszystkich zebranych podkreślił obecność osób, które w sposób szczególny są dla Domu św. Józefa życzliwe. Szczególne powitania skierował do sióstr, które przyjechały z zaprzyjaźnionej diecezji Paderborn w Niemczech. - Witam byłą Matkę Generalną, s. Mediatrix oraz s. Katarzynę ze Zgromadzenia Sióstr św. Wincentego a Paulo - mówił.

- Bardzo dziękujemy wszystkim tym dzięki którym ten dom mógł powstać. Ks. abp seniorowi Damianowi za pozytywną decyzję. Ks. Arcybiskup powiedział, żebyśmy zrobili i stało się - mówił metropolita katowicki wspominając początki Domu Księży Emerytów. Podziękował też architektowi p. Dieterowi Palecie za projekt budynku, jak i p. Ostrzołkowi za ozdobienie Domu św. Józefa witrażami.

Kaznodzieją podczas Eucharystii był ks. kan. Florian Ludziarczyk, budowniczy i pierwszy dyrektor Domu św. Józefa. Wspomniał, że został posłany do Essen, „żeby tam zobaczyć, jak takie domy funkcjonują”. - Żeby nam podpowiedzieli jak taki dom powinien funkcjonować - mówił.

W homilii przytoczył historię tego miejsca, która rozpoczyna się w latach 90-tych poprzedniego stulecia. - W 1992 roku budowę już pobłogosławił abp Damian. I trzeba się było brać do roboty, bo księża przechodzą na emeryturę, a nie każdy ma gdzie głowę skłonić. I tutaj kolejny raz Bóg zapłać ówczesnemu ks. Wikariuszowi Generalnemu, Wiktorowi, który zadbał o fundusze. Serdeczne Bóg zapłać za tę współpracę z Siostrami św. Wincentego a Paulo, z Matką Generalną Mediatrix, dzięki której ten dom mógł powstać - powiedział pierwszy dyrektor Domu Księży Emerytów.

Ks. Ludziarczyk podkreślił także zaangażowanie księży, którzy przechodzą na emeryturę. - Tylu braci potrzebuje pomocy. Dlatego bądźmy dyspozycyjni. Zwłaszcza tutaj, kiedy np. katedra ma spowiedź całodzienną. - mówił. - W 20 rocznicę poświęcenia tego Domu życzę Wam wszystkim wszelkiej opieki św. Józefa, niech oręduje za nami u Jezusa Chrystusa. I jeszcze raz zachęcam do tego, żeby być dyspozycyjnym. Nie martw się, Bóg da Ci siły, mimo, że z wiekiem jesteśmy coraz słabsi - dodał na zakończenie homilii.

Dziękując za budowę domu ks. Henryk Jonczyk zwrócił się ze słowami wdzięczności do emerytowanego metropolity katowickiego abp Damiana Zimonia dziękując mu za podjęcie tej - niełatwej - decyzji budowy Domu Księży Emerytów w Katowicach. - Te Deum laudamus za 20 lat Domu św. Józefa. Panu Bogu przede wszystkim wyrażamy naszą wdzięczność za powstanie tego miejsca - dodał.

Dom św. Józefa powstał w latach 1991-97 z inicjatywy ks. abp Damiana Zimonia. Pierwszym budowniczym był ks. kan. Florian Ludziarczyk. Budowa została ukończona dzięki ofiarności wiernych archidiecezji katowickiej w wielkodusznej pomocy Zgromadzenia Sióstr św. Wincentego a Paulo z Paderborn oraz wiernych z diecezji Moguncja. Wkład modlitewny w to dzieło mają siostry karmelitanki z Katowic. Od czerwca 1997 r. do dzisiaj mieszkańcami Domu św. Józefa byli 62 księża archidiecezji.