Got 0 bytes response, method=default Response decode error Seminarium zakończyło rok formacyjny

katedra

Seminarium zakończyło rok formacyjny

ZRS 7310Pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca odprawiono w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym Eucharystię kończącą rok formacyjny 2016/2017.

- Ta Eucharystia jest naszym dziękczynieniem za miniony rok formacyjny. Jest dziękczynieniem przede wszystkim za to wszystko, czego doświadczyliśmy od Boga i od ludzi, którzy nam przez ten czas towarzyszyli w drodze. W czasie tej Mszy św. dziękujemy Bogu, za to wszystko co było dobre, ale prosimy także, aby czas wakacji był dla nas czasem dobrym, by był czasem wypoczynku, ale także czasem posługi na rekolekcjach, w czasie stażu szpitalnego, w czasie stażu katechetycznego. Prosimy, aby Bóg nam w ty wszystkim błogosławił - powiedział na wstępie Eucharystii ks. Marek Panek, rektor śląskiego seminarium.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił metropolita katowicki. Przypomniał w niej, że w archidiecezji katowickiej czas urlopów, to czas „intensywnej pracy duszpasterskiej”. Wskazał, że jest to „czas towarzyszenia dzieciom, młodzieży i dorosłym, którzy przeżywają swoje wakacje, jako czas z Bogiem, dla Którego nieraz w ciągu roku pracy i nauki nie mieli zbyt wiele czasu”.

Hierarcha nawiązując do liturgii słowa podkreślił, że uczniowie Chrystusa mają być „ludźmi Boga, którzy będą z radością towarzyszyli tym, wśród których się znajdą. Mówił także o konieczności „innego” zareagowania na wszelkiego rodzaju prowokacje czy przemoc. - Dzisiejsza Ewangelia poucza o tym, że uczniowie Jezusa, jeśli rzeczywiście są Jego świadkami – muszą być powściągliwi, po prostu powinni inaczej reagować na prowokacje i przemoc! Dlaczego uczeń Chrystusa powinien pohamować pierwszy odruch, którym chciałby odpowiedzieć na obrazę, oddać, zemścić się… Odpowiedź na to pytanie jest biblijnie prosta: tylko w taki sposób możemy być synami Ojca niebieskiego, który sprawia, że „słońce wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych” - mówił.

- Trzeba też zauważyć, że zło potraktowane w sposób zalecany przez Jezusa, niejako kończy swój żywot; nie wywołuje reakcji zła, zła nie pomnaża - dodał.

- Takim zasadniczo innym, postępowaniem bez przemocy - uczeń Chrystusa ewangelizuje. Jest to też droga osiągania świętości i doskonałości - kontynuował nawiązując do umieszczonego nad prezbiterium seminaryjnej kaplicy cytatem z Ewangelii wg św. Mateusza: „Bądźcie doskonali jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”. - Weźmijcie te słowa jako program na całe wakacje. Pamiętajcie, byście łaski Bożej nie przyjmowali na próżno. Nie wystawiajcie powołania na próbę! Z każdego zagrożenia – jakie się może w czasie wakacji pojawić – wychodźcie zwycięsko w duchu zaleceń jakie daje podarowane wam na drogę Boże słowo. Okazujcie się sługami Boga przez wszystko, byście nie skompromitowali Tego, który was powołuje! - mówił abp Skworc.

W roku formacyjnym 2016/17 w śląskim seminarium formowało się ponad 80 alumnów (łącznie z rokiem propedeutycznym, który odbywa się w Brennej). Po raz pierwszy alumni IV roku odbyli kilkumiesięczne staże duszpasterskie w parafiach archidiecezji katowickiej. W czasie wakacji klerycy będą posługiwali na rekolekcjach, będą także pełnili posługę wolontariuszy w szpitalach oraz odbędą staże katechetyczne. Kilku alumnów uda się także na staże misyjne m.in. do Zambii.

PRZECZYTAJ HOMILIĘ

ks.sk

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media