Got 0 bytes response, method=default Response decode error 260 lat kościoła w Paniowach

260 lat kościoła w Paniowach

260LP 7533Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii z okazji 260-lecia kościoła św. Ap. Piotra i Pawła w Paniowach. Na początku Eucharystii pobłogosławił tablicę upamiętniająca proboszczów parafii.

Od pobłogosławienia tablicy upamiętniającej proboszczów parafii św. Ap. Piotra i Pawła posługujących w tym miejscu od 1757 roku rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc. Podkreślając istnienie parafii w Paniowach od XIII wieku oraz kościoła parafialnego liczącego 260 lat zauważył, że jest to jeden z wielu dowodów na trwałość Kościoła zbudowanego na skale wiary Piotra.

- Możemy dziś stając zadziwieni dziejami tej parafii i kościoła postawić pytanie o tajemnice trwania tej wspólnoty, mimo różnych okoliczności, o których mówi historia – mówił abp Skworc podczas homilii.

Odnosząc się do liturgii słowa, w czasie której odczytano fragment Ewangelii o uciszeniu burzy na jeziorze mówił, że skierowane do uczniów pytanie Jakże wam brak wiary można często odnieść do współczesnego człowieka. – Tak [Jezus] mówi i do nas, kiedy wątpimy w Jego obecność i wszechmoc. Tak mówi do nas, kiedy zdają się brać górę beznadziejność, zwątpienie, strach, niepewność o Kościół i świat – mówił. – A przecież wiemy, gdzie jest wiara tam jest Chrystus we wspólnocie i w parafialnym wieczerniku; gdzie On, tam jest pokój i bezpieczeństwo, radość i nadzieja, których nie są w stanie uśmiercić żadne wewnętrzne czy zewnętrzne burze – dodał.

Mówiąc o uroczystości 260-lecia parafialnego kościoła zauważył, że musi także patrzeć w przyszłość, „po to, aby nie zmarnować tego bogactwa dziedzictwa wiary”. – Trzeba po prostu przypatrzeć się dobrze tej parafialnej łodzi, aby dziś i jutro wobec nadchodzących sztormów nie uległa rozpadowi, aby Kościół się rozwijał – usłyszeli wierni podczas homilii.

Hierarcha podkreślił, że najważniejsza jest w parafialnej łodzi stała obecność Jezusa Chrystusa. Wskazał, że aby tak było to „najpierw trzeba dbać o obecność i przekazywanie w parafii słowa Bożego”. – Chrystus obecny jest we wspólnocie parafialnej poprzez słowo Boże, zarówno to czytane w ramach liturgii, jak i te czytane w domowym zaciszu. Serdecznie was do takiej lektury zachęcam – mówił abp Skworc.

Jako drugi element obecności Chrystusa metropolita katowicki wskazał sakramenty. Wśród nich „Chrystus obecny jest w sposób najbardziej widoczny w Eucharystii”. – Kościół żyje dzięki Eucharystii. Dzięki niej buduje się także parafia. Eucharystia gromadzi wiernych parafii, pogłębiając ich więź z Bogiem, jak i między sobą, jest źródłem komunii. Jeśli w parafii ma pulsować Boże życie, Eucharystia musi znaleźć się w centrum życia parafialnego – mówił.

Trzeci element objawiania się obecności Jezusa w życiu parafialnym, na który wskazał metropolita górnośląski to wspólnota. – O uczniach Chrystusa w pierwszych wiekach chrześcijaństwa często mówiono: „patrzcie, jak oni się miłują”. Zadaniem, jakie stoi przed Wami jest kształtowanie takiego właśnie klimatu w parafii. A troska o kult i Bożą świątynię winna iść w parze z troską o drugiego człowieka – powiedział abp Skworc.

Komentując obraz Kościoła – łodzi, metropolita górnośląski zauważył, że jest ona także szalupą ratunkową. – Wszystkim zagubionym, rzucamy koła ratunkowe i wyciągamy do nich ręce, aby ponownie znaleźli bezpieczne schronienie w łodzi Kościoła. Los rozbitków nie może nam być obojętny! Także tych, którzy przez Morze Śródziemne dryfują ku Europie – mówił.

Kończąc homilię abp Skworc wskazał, że na czele parafii stoi proboszcz, tak jak na czele diecezji – jej Pasterz, a na czele całego Kościoła – „pierwszy sternik, następca św. Piotra, papież Franciszek”. – Dostrzeżenie w następcach apostołów i ich pomocnikach – prezbiterach i diakonach „drugiego Chrystusa”, a w ich posłudze działania naszego Zbawiciela, to kolejna gwarancja bezpieczeństwa łodzi Kościoła – powiedział hierarcha.

Obecny kościół w Paniowach jest trzecim z kolei na tym miejscu. Każdy z nich był drewniany. Ten został ufundowany przez Katarzynę Rozynę Bujakowską, która w testamencie zapisała pokaźną sumę na wzniesienie kościoła. Budowę rozpoczęto w 1757 roku. Samodzielna parafia istnieje tutaj od 1925 roku. Od 15 lat proboszczem parafii jest ks. Franciszek Pyrek.

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR