Got 0 bytes response, method=default Response decode error 260 lat kościoła w Paniowach

katedra

260 lat kościoła w Paniowach

260LP 7533Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii z okazji 260-lecia kościoła św. Ap. Piotra i Pawła w Paniowach. Na początku Eucharystii pobłogosławił tablicę upamiętniająca proboszczów parafii.

Od pobłogosławienia tablicy upamiętniającej proboszczów parafii św. Ap. Piotra i Pawła posługujących w tym miejscu od 1757 roku rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc. Podkreślając istnienie parafii w Paniowach od XIII wieku oraz kościoła parafialnego liczącego 260 lat zauważył, że jest to jeden z wielu dowodów na trwałość Kościoła zbudowanego na skale wiary Piotra.

- Możemy dziś stając zadziwieni dziejami tej parafii i kościoła postawić pytanie o tajemnice trwania tej wspólnoty, mimo różnych okoliczności, o których mówi historia – mówił abp Skworc podczas homilii.

Odnosząc się do liturgii słowa, w czasie której odczytano fragment Ewangelii o uciszeniu burzy na jeziorze mówił, że skierowane do uczniów pytanie Jakże wam brak wiary można często odnieść do współczesnego człowieka. – Tak [Jezus] mówi i do nas, kiedy wątpimy w Jego obecność i wszechmoc. Tak mówi do nas, kiedy zdają się brać górę beznadziejność, zwątpienie, strach, niepewność o Kościół i świat – mówił. – A przecież wiemy, gdzie jest wiara tam jest Chrystus we wspólnocie i w parafialnym wieczerniku; gdzie On, tam jest pokój i bezpieczeństwo, radość i nadzieja, których nie są w stanie uśmiercić żadne wewnętrzne czy zewnętrzne burze – dodał.

Mówiąc o uroczystości 260-lecia parafialnego kościoła zauważył, że musi także patrzeć w przyszłość, „po to, aby nie zmarnować tego bogactwa dziedzictwa wiary”. – Trzeba po prostu przypatrzeć się dobrze tej parafialnej łodzi, aby dziś i jutro wobec nadchodzących sztormów nie uległa rozpadowi, aby Kościół się rozwijał – usłyszeli wierni podczas homilii.

Hierarcha podkreślił, że najważniejsza jest w parafialnej łodzi stała obecność Jezusa Chrystusa. Wskazał, że aby tak było to „najpierw trzeba dbać o obecność i przekazywanie w parafii słowa Bożego”. – Chrystus obecny jest we wspólnocie parafialnej poprzez słowo Boże, zarówno to czytane w ramach liturgii, jak i te czytane w domowym zaciszu. Serdecznie was do takiej lektury zachęcam – mówił abp Skworc.

Jako drugi element obecności Chrystusa metropolita katowicki wskazał sakramenty. Wśród nich „Chrystus obecny jest w sposób najbardziej widoczny w Eucharystii”. – Kościół żyje dzięki Eucharystii. Dzięki niej buduje się także parafia. Eucharystia gromadzi wiernych parafii, pogłębiając ich więź z Bogiem, jak i między sobą, jest źródłem komunii. Jeśli w parafii ma pulsować Boże życie, Eucharystia musi znaleźć się w centrum życia parafialnego – mówił.

Trzeci element objawiania się obecności Jezusa w życiu parafialnym, na który wskazał metropolita górnośląski to wspólnota. – O uczniach Chrystusa w pierwszych wiekach chrześcijaństwa często mówiono: „patrzcie, jak oni się miłują”. Zadaniem, jakie stoi przed Wami jest kształtowanie takiego właśnie klimatu w parafii. A troska o kult i Bożą świątynię winna iść w parze z troską o drugiego człowieka – powiedział abp Skworc.

Komentując obraz Kościoła – łodzi, metropolita górnośląski zauważył, że jest ona także szalupą ratunkową. – Wszystkim zagubionym, rzucamy koła ratunkowe i wyciągamy do nich ręce, aby ponownie znaleźli bezpieczne schronienie w łodzi Kościoła. Los rozbitków nie może nam być obojętny! Także tych, którzy przez Morze Śródziemne dryfują ku Europie – mówił.

Kończąc homilię abp Skworc wskazał, że na czele parafii stoi proboszcz, tak jak na czele diecezji – jej Pasterz, a na czele całego Kościoła – „pierwszy sternik, następca św. Piotra, papież Franciszek”. – Dostrzeżenie w następcach apostołów i ich pomocnikach – prezbiterach i diakonach „drugiego Chrystusa”, a w ich posłudze działania naszego Zbawiciela, to kolejna gwarancja bezpieczeństwa łodzi Kościoła – powiedział hierarcha.

Obecny kościół w Paniowach jest trzecim z kolei na tym miejscu. Każdy z nich był drewniany. Ten został ufundowany przez Katarzynę Rozynę Bujakowską, która w testamencie zapisała pokaźną sumę na wzniesienie kościoła. Budowę rozpoczęto w 1757 roku. Samodzielna parafia istnieje tutaj od 1925 roku. Od 15 lat proboszczem parafii jest ks. Franciszek Pyrek.

ks.sk

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

II Synod

Synod2

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media