Got 0 bytes response, method=default Response decode error Rekolekcje z okazji 10-lecia kapłaństwa

Rekolekcje z okazji 10-lecia kapłaństwa

10L 2607

Od poniedziałku rekolekcje z okazji 10-lecia kapłaństwa w Seminarium Duchownym we Lwowie-Brzuchowicach przeżywała grupa 15 kapłanów archidiecezji katowickiej.

"Uwierzyliśmy miłości" to temat rekolekcji jakie prowadzi ks. Wojciech Surmiak dla grupy 15 księży z archidiecezji katowickiej, którzy przeżywają rekolekcje z okazji 10-lecia kapłaństwa w Seminarium Duchownym we Lwowie-Brzuchowicach.

Wokół kapłańskiej modlitwy, życia sakramentalnego, kapłańskiej wierności czy miłości do Kościoła toczyły się rozważania rekolekcyjne we Lwowie. - Miejscem uczenia się nadzieji jest modlitwa (...). Modliwa musi być godziwa, bo nie ilość, ale głębia spotkania ma znaczenie - mówił ks. Surmiak do kapłanów.

Rekolekcjonista przypomniał także księżom o ważności i znaczeniu sakramentów, zwłaszcza Eucharystii oraz pokuty i pojednania. - W dzisiejszym świecie, który tak bardzo fascynuje się grzechem, który przeżywa kryzys spowiadajacych się i - niejednokrotnie - spowiedników, spowiedź musi być doświadczeniem miłości Bożej (...). W spowiedzi i modlitwie ważna jest natomiast stałość. Bo tylko w ten sposób człowiek moze wzrastać w miłości - usłyszeli kapłani podczas rekolekcji.

Księża z archidiecezji katowickiej spotkali się także z ks. abp Mieczysławem Mokrzyckim, który opowiedział im o lwowskim Kościele, o radościach i trudach duszpasterstwa w tej archidiecezji. - Cały czas mamy wielkie potrzeby duszpasterskie. Udało nam się już zorganizować kurię, co jest naszą wielką radością, ale brakuje nam jeszcze księży. W tym roku w dwóch parafiach nie ma jeszcze duszpasterza - mówił ks. abp Mokrzycki.

Na spotkaniu był także obecny ks. inf. Józef Pawliczek, który uświadomił gościom, iż przeciętny dekanat w diecezji lwowskiej jest większy niż cała archidiecezja katowicka.

Kapłani z zainteresowaniem wysłuchali opowieści Księdza Arcybiskupa o odbudowywania Kościoła i kościołów po latach komunizmu. - Władze oddają nam część kościołów, ale najczęściej to są już takie, których nikt nie chciał. Ich stan jest fatalny. Wszystko trzeba wyremontować - powiedział hierarcha. Ksiądz Arcybiskup zapraszał chętnych spośród nich do podjęcia posługi we lwowskim Kościele.

Katowiccy kapłani mieli także okazję celebrować Eucharystię na największym lwowskim osiedlu - Sichowie w parafii św. Michała Archanioła, gdzie pracuje inny kapłan z katowickiej archidiecezji, ks. Jacek Kocur. Goście uczestniczyli we Mszy św. odprawianej dla grupy dzieci, która przeżywa w parafii wakacje z Bogiem. Uczestniczy w nich prawie 40 dzieci najmłodszych klas. Księża jubilaci otrzymali od najmłodszych parafian serdeczne życzenia, oraz otrzymali przygotowane w czasie pracy w grupach laurki.

Kapłani zwiedzili wybudowaną z wielką pomocą śląskiego Kościoła świątynię oraz nowe probostwo.

W kapłańskich rekolekcjach wzięło udział 15 księży z archidiecezji katowickiej. Na co dzień posługują w parafiach archidiecezji, śląskim seminarium oraz kurii metropolitalnej. Jeden spośród kapłanów studiuje w Rzymie oraz jeden jest administratorem parafii w Londynie. W samej lwowskiej archidiecezji pracuje natomiast siedmiu księży archidiecezji katowickiej. Ks. inf. Pawliczek jest wikariuszem generalnym, a pozostali księża są proboszczami różnych parafii.

ks. Jacek Kocur/ks.sk

zdjęcia: ks. Jacek Kocur