Got 0 bytes response, method=default Response decode error Spotkanie kapelanów szpitalnych

Spotkanie kapelanów szpitalnych

VIPZW 3092W sali im. Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego Instytutu Gość Media spotkali się kapłani posługujący jako kapelani szpitalni. Towarzyszył im bp Marek Szkudło.

O możliwościach wykorzystywania Nowego Programu Duszpasterskiego w posłudze kapelanów szpitalnych oraz o Nowej Karcie Pracowników Służby Zdrowia dyskutowano podczas spotkania kapelanów posługujących w szpitalach na terenie archidiecezji katowickiej.

- Dziękuję za Waszą obecność dzisiaj na tym spotkaniu, ale przede wszystkim dziękuję za waszą posługę. Za Waszą obecność tam, gdzie Was Chrystus posłał - powiedział kapelanom szpitalnym na początku spotkania pomocniczy biskup katowicki Marek Szkudło.

Ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego katowickiej kurii nim omówił program duszpasterski zapowiedział kolejną pielgrzymkę osób chorych, niepełnosprawnych i ich rodzin do Lourdes w 2019 roku. - Chcemy przez taką formę towarzyszyć tym wszystkim ludziom poprzez Eucharystie, konferencje, bycie razem z nimi w pociągu - mówił.

Na temat Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia wypowiedział się ks. Antoni Bartoszek, Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Tak się złożyło, że to właśnie nasze środowisko naukowe miało możliwość przetłumaczenia tego dokumentu na język polski (…). Jesteśmy też pierwszymi na świecie, którzy przełożyli ten tekst z oryginału - mówił.

Ks. Bartoszek podkreślił, że z dokumentu wybrzmiewają dwa aspekty: bioetyka i duchowość. - Szczególnie w tej karcie jest obecna bioetyka - dodał. Dziekan Wydziału Teologicznego oparł swoje przedłożenie na trzech zasadach, które rysują się w Karcie. Pierwsza dotyczy świętości i nietykalności życia. - Jak tłumaczyć tę zasadę ludziom niewierzącym, ale dobrej woli, z którymi pracujemy - zastanawiał się ks. Bartoszek.

Druga zasada to równowaga między autonomią lekarza a autonomią pacjenta. Prelegent zauważył, że lekarz ma „prawo do sprzeciwu sumienia wobec działań niezgodnych z przekonaniami”. - Środki uznaje się za proporcjonalne, kiedy zachodzi właściwa proporcja między zastosowanymi środkami a skutecznością terapeutyczną - powiedział ks. Bartoszek omawiając trzecią zasadę: proporcjonalności środków.

Spotkanie kapelanów szpitalnych odbywa się z początkiem października i jest związane z przypadającym w tym miesiącu wspomnieniem św. Łukasza. Poprzedza ono także archidiecezjalną pielgrzymkę pracowników służby zdrowia i ich rodzin do katowickiej katedry.